IXION AUERBACH IA2 TLF-1200.4
Anno di produzione
2004
Condizione
Usato
Ubicazione
Germania Germania
Foratrice per fori profondi / Retrofit 2023 IXION AUERBACH IA2 TLF-1200.4
more Images
IXION AUERBACH IA2 TLF-1200.4
Dati della macchina
Descrizione macchina:
Foratrice per fori profondi / Retrofit 2023
Produttore:
IXION AUERBACH
Modello:
IA2 TLF-1200.4
Anno di produzione:
2004
Condizione:
buona (usata)
Prezzo e posizione
Ubicazione:
, Germania Germania
Descrizione
IXION AUERBACH IA2 TLF-1200.4
Year of manufacture: 2004
Factory reconditioned: 2023
Controller: HEIDENHAIN 430M
X-axis (table, longitudinal): 1,200 mm
Gjdjydmuuepfx Ah Rsit
Y-axis (deep hole drilling/milling unit, vertical): 1,200 mm
Z-axis (column, horizontal): 700 mm
W-axis (deep hole drilling/milling unit, horizontal): 1,200 mm
A-axis (swivel of deep hole drilling/milling unit): +25°/-15°
B-axis (NC rotary table): 360°
NC rotary table with 5 T-slots: 1,000 x 1,000 mm
Max. workpiece weight: 7,000 kg
Rated drive power (S1 / S6): 12 / 18.5 kW
Torque: 115 Nm
Speed range: 60 - 6,000 rpm
Max. drilling depth (in one pass): 1,200 mm (with 2 traveling steady rests)
High-pressure coolant system for deep hole drilling oil: 100 bar & 42 l/min
Tool changer for 24 tools
Spindle blow-out device
Max. tool length: 300 mm
Max. tool weight: 3.5 kg
Tool diameter:
without adjacent free slot: max. 90.0 mm
with adjacent free slot: max. 160.0 mm
Work area equipment:
Full enclosure of work area with roof
Oil mist extraction system
Chip conveyor
Space requirements: 5,150 x 5,350 x 4,020 mm